MUDr. Jiří Petrovský
(33 let)

Lékař - chirurg vidí jako jeden z hlavních problémů sucho a nedostatek vody. Kdo by si před několika lety pomyslel, že nás toto téma bude tolik pálit. A pálí, jako to slunce v letních horkých dnech. Párkrát nám sprchne a je přece po problému, až do dalšího léta.

Musíme umět zadržovat vodu. Takové nástroje města a obce v ruce mají - sázet stromy, dělat střídmou krajinotvorbu s pověřenými orgány, starat se o zeleň. Nemusíme chodit daleko pro bůhví jaké recepty, vždyť máme selský rozum. Musíme se zasadit o rozvoj zeleně do té míry, že se o ní umíme i postarat. Vysadíme nové stromy, ale neumíme je pak zalévat, výsadbou to pro nás končí. Sekání trávy v době sucha, všimli jste si toho? Jak nesmyslně byla posekaná tráva na veřejných pozemcích. Taková tráva nemá šanci udržet si vláhu. Stejně tak nelogické ustupování před výstavbou nových a nových staveb. A to souvisí s územním plánováním a nasloucháním odborníkům, protože ti křičí už několik let, že sucho bude problém. A je.

Revitalizace vodních děl. To je cesta finančně i časově náročná, uznávám. Na druhou stranu tu máme Státní fond životního prostředí a výzvy v rámci Operačního programu Životní prostředí. Z nich se dají budovat vodní díla a dílka, nové vodovody, filtrace.

Na závěr jedna indiánská moudrost, kterou bychom měli mít na paměti a nejen ve vztahu k přírodě: „Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst”.

Témata: zdravotnictví, životní prostředí

Kontakt:

Tel.: ( +420) 777 823 656

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.